Volatilnost na tržištu roba se nastavlja. I dok pojedine robe, poput nafte imaju blagi pad te obzirom na geopolitičke okolnosti u svijetu oko nas, iznenađujuće zadnjih tjedan imaju poprilično stabilnu cijenu, druge robe postižu višemjesečne maksimume. Generalno, tjedan iza nas je protekao u bearish raspoloženju za većinu roba iz sektora energije i metala, dok je za većinu agri roba to bio još jedan bullish tjedan.
U tom kontektstu zanimljivo je pogledati tri priložena grafa i kako se koja roba/index/valuta kretala prošlog tjedna, zadnjih mjesec dana te od početka godine do danas. Rast cijena burzovnih roba na godišnjem nivou vidi se i po kretanju indeksa, poput BCI koji je porastao gotovo osam posto od početka godine ili GSCI koji je porastao gotovo 10 posto od početka godine.
Što se tiče tjedna pred nama, makro raspoloženje je mješovito. Hedge fondovi su i dalje u trendu kupovine roba, podatke o PCE inflaciji vidjet ćemo u petak, vremenske prognoze za SAD pokazuju suh prozor za završetak sjetve, dok su prognoze za Rusiju vruće i suhe.
Nalazimo se u eri kinetičkih ratova, trgovinski ratova, valutnih ratovi, beskrajnih sankcija, akumulacija zlata i nestašice minerala. Prosječni dnevni obujam trgovanja na Šangajskoj burzi zlata gotovo se udvostručio u travnju i Kina polako preuzima kontrolu nad cijenom zlata. Što trenutno imaju zajedničko legendarni investitori poput Michaela Burryja, Johna Paulsona, Davida Einhorna i Raya Dalia?
Svi su raspoloženi za zlato. Paralelno, vrijednost FIAT valuta isparava, a potvrda za to vidi se u rastu vrijednosti proizvodima koji se koriste kao pohrana vrijednosti i roba za razmjenu: zlato, srebro i bitcoin. Usporedbe radi, zlato je trenutno oko razine od 71 €/g (a prije 12 mjeseci bili smo na 56 €/g), srebro oko razine od 31 $/oz (naspram 22,4 $/oz prošle godine), dok je bitcoin 69 tisuća dolara (a prije godinu dana je bio na razini od 27 tisuća dolara).
Nakon što su cijene bakra skočile na najvišu razinu svih vremena u trenutku kada zelena tranzicija ima za cilj elektrificirati sve, od vožnje do grijanja, jasno je da će bakar biti posvuda. Predvidljivo, postao je miljenik robnog tržišta. Slogan je jednostavan: u eri klimatskih promjena, bakar je nova nafta – ključni mineral neophodan za ponovno ožičenje našeg energetskog sustava s obnovljivom energijom. Kao i sa svakom financijskom pričom, priča o procvatu ima zrnce istine i dovoljno gluposti. Ciničnim investitorima u metale treba oprostiti što su imali slučaj déjà vu: ista je priča poslužila za napuhavanje mjehurića u metalima za baterije, litiju i kobaltu, i rijetke zemne metale prije nekoliko godina. Njihove cijene su se srušile nakon kratkotrajnog, razvikanog rasta. Bakar još nije mjehurić, ali je u fazi gdje se svi sudionici na tržištu, od trgovaca, preko hedge fondova, Wall Streeta, do rudnika, klade na kretanje cijene u istom smjeru (rast).